Eksperymenty‎ > ‎

Ile razy Ziemia okręci się nim minie rok?

Jeśli rok trwa 365 dni to ile obrotów wokół własnej osi wykona w tym czasie Ziemia?
Jeśli myślisz, że 365 to się mylisz. 
Ziemia obróci się 366 razy.

Zacznijmy wyjaśnienie od tego, że doba słoneczna to okres pomiędzy dwoma kolejnymi południami, czyli momentami gdy Słońce zajmuje najwyższe położenie na horyzoncie. A patrząc bardziej astronomicznie południe jest wtedy, gdy dane miejsce na Ziemi znajduje się dokładnie na wprost Słońca.

Dla wyjaśnienia 366 obrotów w 365 dni posłużymy się układem planetarnym prostszym niż nasz układ słoneczny. Na poniższym schemacie pokazano planetę, która okrąża swoją gwiazdę w ciągu 4 dób. 
Ruch między położeniem A i E trwa więc jedną dobę. Widać jednocześnie, że w tym czasie planeta okręca się o jeden i ćwierć obrotu. 
Zakładając, że doba na tej planecie trwa 24 godziny to planeta obraca się o 360 stopni w ciągu 18 godzin. W tym czasie w ruchu obiegowym dochodzi do położenia D. Ale w tym położeniu jest jeszcze przed południem – w miejscu gdzie w położeniu A było południe. Pozostałe 6 godzin trwa obrót doprowadzający do tego, że południe będzie dokładnie w tym samym miejscu, w którym było w położeniu A.
Każda kolejna doba to obrót o jeden i ćwierć obrotu co w sumie daje 5 obrotów w ciągu roku trwającego 4 doby.


Ziemia obrót o 360 stopni wykonuje w trochę ponad 23 godziny i 56 minut. Pozostałe 4 minuty do dodatkowy obrót wynikający z ruchu obiegowego wokół Słońca. Przez rok, czyli 365 dni, te dodatkowe obroty trwające po niecałe 4 minuty złożą się w jeden dodatkowy obrót - trzysta sześćdziesiąty szósty.

Każda planeta poruszająca się tak jak Ziemia wykonuje w ciągu roku jeden obrót więcej niż liczba dób w roku.

A gdyby Ziemia obracała się w drugą stronę? 
Ile obrotów wykonałaby w ciągu 365 dni? 
Ile dni trwałby jeden obrót o 360 stopni?CoperniKids - eksperymenty dla dzieci z fizyki i innych nauk ścisłych - Warszawa